I en rapport har man kartlagt användningen av nya nikotinprodukter i de baltiska länderna och Norden. Rapporten visar att cigarrettrökning minskar bland ungdomar i de flesta nordiska länder samtidigt som användning av e-cigaretter och vitt snus ökar betydligt i nästan alla nordiska länder. Det är en oroande utveckling, anser Nadja Frederiksen, seniorrådgivare vid Nordens välfärdscenter och beställare av rapporten.

– Eftersom barn och unga är särskilt sårbara för nikotinets skadliga effekter är det oerhört viktigt att skydda dem från att bli beroende av nikotin, oavsett produkt. Nikotinprodukter utgör ett hot mot både individens hälsa och folkhälsan.

Rapporten visar att det finns många skillnader mellan länderna vad gäller hur produkterna regleras.

– De nya nikotinprodukterna har funnits ganska kort tid på marknaden och det arbetas fortfarande med att reglera dem på olika sätt. Det saknas fortfarande globala ramkonventioner och direktiv att förhålla sig till, som inkluderar tobaksfria nikotinprodukter, säger Nadja Frederiksen.

Nordiskt samarbete kring nikotin

I brist på dessa globala överenskommelser och verktyg jobbar länderna ofta på egen hand. Irapporten skriver man att harmonisering av reglerna i Norden och Baltikum skulle kunna öka möjligheten för ett mer proaktivt arbete för att förebygga bruk bland unga.

– Ett område som man skulle kunna titta på är nivåerna på nikotin som är tillåtet i nikotinpåsar. Det är stora skillnader i de nordiska länderna, säger Nadja Frederiksen.

Som Tobaksfakta har skrivit om tidigare föreslog en statlig utredning i Sverige 2024 en högsta nivå på nikotin i vitt snus på 12 mg/gram. Det har ännu inte lett till något beslut. I Danmark finns ett politiskt förslag om en gräns på 9 mg/gram. I  Finland planeras en gräns på 16,6 milligram, och politikerna kan tänka sig att ändra nivån för att harmonisera med övriga Norden.

Fotnot: Rapporten är skriven av forskningsassistent Stine Arp och seniorforskaren Lotus Sofie Bast, Statens Institut for Folkesundhed, Syddansk universitet.

Läs hela rapporten här

Källa:
https://nordicwelfare.org/publikationer/use-of-nicotine-products-among-youth-in-the-nordic-and-baltic-countries-an-overview/

https://tobaksfakta.se/maxgrans-for-nikotin-i-snus-en-komplicerad-fraga/

https://tobaksfakta.se/finland-anvandning-av-nikotinprodukter-ska-upphora/

Läs vidare