American Lung Association, skriver i ett inlägg på sin hemsida att
den amerikanska livsmedels- och läkemedelsmyndigheten (FDA) har fattat beslut om att fler smaksatta e-cigaretter och nikotinpåsar får säljas i USA. Detta omfattar fruktsmaker som mango och blåbär. Detta är en stor förändring i FDA:s inställning till smaksatta tobaksprodukter, enligt Lungsällskapet.

Harold Wimmer, är ordförande och vd för American Lung Association,. Han säger i ett uttalande:  ”Efter att i åratal ha insett de faror som smaksatta e-cigaretter utgör för ungdomar är det djupt oroande att se FDA ignorera de vetenskapliga bevisen och ändra kurs.”

Lungsällskapet refererar till en undersökning om ungdomars bruk som visar att nästan 90 % av ungdomarna (87,6 %) använder e-cigaretter som är smaksatta produkter. Fruktsmaker är mest populära.

Källa: Flavored tobacco fda decision

Läs vidare