Kristdemokraterna höll riksting i Linköping 14-16 november. En av motionerna från Skånedistriktet väckte mycket debatt. Den handlade bland annat om smakförbud för snus och vape,  och förbud mot förpackningar som genom sin utformning riktar sig till barn och unga. Partistyrelsen ställde sig bakom förslagen. Men frågan ledde till en het debatt och motståndarna gick segrande ur striden.

KDU emot smakförbud

Kristdemokraternas ungdomsförbund, var totalt emot förbudet. Matilda Anttonen företrädde KDU i debatten.

–Det är upp till individen och för varje förälder att färga sina barns värderingar – inte staten. Att gömma vapes och vitt snus bakom gråa och färglösa förpackningar kommer inte att göra ungdomar mer moraliska eller insiktsfulla. Sverige ska vara ett rökfritt föredöme snarare än ett färglöst experiment.

Men, Erica Utbult, från Skånedistriktet, tyckte tvärtom, att det behövs politiska beslut för att skydda unga.

–Vi ser att e-cigg och vitt snus erbjuds i vårt samhälle utan specifika krav. Där det finns en påverkan från företag genom att använda färgglada förpackningar för något vi vet inte är bra. En produkt som ser ut som godis, smakar som godis och dessutom säljs i godisbutiken. Ett lätt sätt att sälja in något som skapar ett beroende just genom hur det ser ut och hur det smakar.

Elisabet Lann, minister med ansvar för ANDTS- frågor, och ledamot i KD:s partistyrelse, sade att man försökt hitta kompromisser i frågan. För henne är inte det viktiga exakt vad som görs. Det viktiga är att få stopp på ökningen av nikotikabruk bland unga.

Smaker handlar om unga

–Vi tar inte enkelt på förbud. Men vi ser en otrolig ökning bland 14-18-åringar. Och det är ju barnen vi med vårt förslag vill skydda. Och det är inte personer som annars skulle röka, utan det här lockar nya målgrupper och nya användare.

Trots Elisabet Lanns tal sade Rikstinget nej till smakförbud och färglösa förpackning. Men man  gav partistyrelsen mandat att se över marknadsföringsreglerna. Elisabet Lann ser det som en delseger.

– Vi ser att den lagstiftning som är på plats är inte tillräcklig eftersom användandet av nikotinprodukter går upp just bland barn, sade hon på en pressträff efter beslutet, skriver Altinget.

Sedan augusti 2022 finns Lagen om tobaksfria nikotinprodukter. I lagen ställs krav på att produkter, som vitt snus, ska marknadsföras på ett särskilt måttfull sätt. Företagen får ge saklig information men inte göra varan lockande. Konsumentverket har vid tidigare granskning sett att många företag inte klarar av de kraven. E-cigaretter faller under tobakslagen där det är mer strikta regler vad gäller marknadsföring. Konsumentverket kan driva ärenden mot företag som inte följer reglerna.

Källa: konsumentverket.se/marknadsrätt företag/spel/alkohol/tobaksfria-nikotinprodukter/e-cigaretter-och-tobak

Läs också om WHO:s inställning till smaksatta nikotinprodukter  

Läs vidare