Den italienska tillsynsmyndigheten menar att termer som ”rökfri” kan vilseleda konsumenterna att uppfatta e-cigg och uppvärmda tobaksprodukter som ofarliga eller mindre skadliga än cigaretter.
Det ligger bakom det stora bötesbelopp, motsvarande drygt 70 miljoner kronor, som bolaget ska betala.

Philip Morris italienska dotterbolag anser inte att man har gjort någonting fel. Bolaget kommer att överklaga besltet. Företaget menar att man följer EU:s regler och på ett korrekt sätt beskriver produkter som inte innebär förbränning.

Företaget menar också att beslutet riskerar att sudda ut skillnaderna mellan brännbara cigaretter och rökfria alternativ. Det önskar man sig inte från branschens sida. Det går emot deras synsätt om harm reduction: att produkter som e-cigg ger harm reduction, skriver Tobacco Journal 

Källa:
Tobacco Journal

Nicotine insider

Svd: Italiensk miljonböter för tobaksjätte

Läs vidare