Plattformen CONCORD Sverige samlar 77 organisationer i civilsamhället. IOGT-NTO är en av organisationerna, där finns också Naturskyddsföreningen och många biståndsorganisationer. CONCORD har yttrat sig om utredningen om lobbyregister för politiska kontakter i riksdagen och regering.

Ökad transparens är bra, skriver man, men man vill samtidigt varna för att det inte får bli för krångligt. Då kan små organisationer råka göra fel och det kan bli ännu svårare för dem att nå politikerna. Stora organisationer, med mycket resurser kan däremot gynnas.

Oberoende utredare

Det är en parlamentarisk kommitté med riksdagsmän som har lagt förslag om lobbyregister. Men CONCORD anser inte att politikerna själva är bäst lämpade att utreda detta. Det behöver göras av några som står helt utanför och är helt oberoende.

Tobaksfakta, och andra som arbetar med tobaksprevention har länge önskat transparens för att göra tobakslobbyisters eventuella påverkan på politiken tydlig. I EU finns ett lobbyregister. Via detta register har media exempelvis kunnat uppmärksamma att svenska EU-parlamentariker toppar listan över kontakter med tobaksindustrin.

Ja till lobbyregister

IOGT-NTO som arbetar med alkoholprevention har också tryckt på länge för att det ska bli större transparens för att se företags och lobbyorganisationers inflytande. IOGT-NTO har lämnat ett eget svar på lobbyutredningen. De är mycket positiva till ett lobbyregister.

När det gäller det administrativa föreslår de att förtroendevalda politiker och tjänstemän rapporterar kontakter, inte de som tar kontakt med politikerna. Det minskar risken för fel, förenklar administrationen och stärker legitimiteten, anser IOGT-NTO.

Inte för snävt register

I utredningen föreslås att registret bara ska gälla kontakter inför beslut eller sådant som är under behandling. IOGT-NTO tycker att det är alldeles för snävt.

Det tyckte även Annika Hirvonen, Miljöpartiet, som satt med i den parlamentariska kommittén som tog fram förslagen. Tobaksfakta har skrivit om det tidigare.

I kommittén stod Annika Hirvonen långt ifrån Cecilia Engström (KD), Fredrik Ahlstedt (M) och Susanne Nordström (M)) som inte vill inte ha något lobbyregister över huvud taget.

Läs vidare