WHO, Världshälsoorganisationen, lanserar en ny rapport där man tittar på ländernas åtgärder för att genomföra det man åtagit sig i Tobakskonventionen. WHO använder termen MPOWER, det är effektiva åtgärder för att minska efterfrågan på tobak. MPOWER står för:

  • Monitor tobacco use and prevention policies (följa utvecklingen)
  • Protect people from tobacco smoke (skydda mot tobaksrök)
  • Offer help to quit tobacco use (hjälp att sluta)
  • Warn about the dangers of tobacco (varna för tobakens faror)
  • Enforce bans on tobacco advertising, promotion and sponsorship (stifta lagar)
  • Raise taxes on tobacco (höja tobaksskatter)

Hälsovarningar på paket effektfullt

WHO skriver att det är glädjande att över 6,1 miljarder människor bor i länder där minst en av dessa policies har införts. 6,1 miljarder jämförs mot en miljard som var antalet 2007.

I denna rapport tittar man särskilt på W:et, alltså varningar för tobakens farlighet.

110 länder har hälsovarningar i bild/tecknad form på tobakspaketen, och WHO:s rapport visar att detta har gett mycket goda resultat i bekämpandet av tobakskonsumtion. Synliga bilder gör att tobakens skada blir svår att ignorera.

Dr Rudiger Krech, hög chef på WHO, skriver i förordet till rapporten att utvecklingen vad gäller implementering av hälsovarningar visar vad som faktiskt kan uppnås. Men, fortsätter han, dessa framgångar hotas ökningen av nya tobaks- och nikotinprodukter, som e-cigaretter, upphettade produkter och nikotinpåsar. Han säger vidare att om dessa produkter inte förbjuds så ska de åtminstone finnas strikta regler kring dem.

I rapporten lyfts att antalet länder som reglerar e-cigaretter har ökat. År 2022 var det 122 länder som hade restriktioner eller förbud mot e-cigaretter. År 2024 hade antalet ökat till 133. Samtidigt finns ett stort behov av mer regleringar av e-cigaretter. Man skriver i rapporten:

”Marknadsföringen av e-cigaretter riktar in sig på unga människor, på olika sätt, bland annat genom lockande smaker. Det är förvånansvärt att endast få länder har vidtagit åtgärder för att skydda barn mot e-cigaretter. Endast sju länder förbjuder smaker helt och hållet, 15 länder har restriktioner eller tillåter vissa smaker, samtidigt som de i 79 länder inte finns några åldersgränser för försäljning av e-cigaretter.”

I rapporten ges en rad rekommendationer när det gäller e-cigarett och övriga nya produkter. I stort handlar det om att varna och kampanja på samma sätt som för traditionella cigaretter. Det handlar bland annat om att:

  • Se till att det finns varningar på alla typer av nikotin- och tobaksprodukter och även på vattepipor och andra tillbehör som ingår när man konsumerar tobaken/nikotinet.
  • I möjligaste mån ha lagar som täcker även nya produkter när de dyker upp.
  • Använd hälsovarningar med bilder och teckningar, det har visat sig mer effektivt än bara textmeddelandet.
  • Kombinera hälsovarningar med uppgifter var man kan vända sig för att få hjälp att sluta.
  • Kampanja i media parallellt med hälsovarningar, det har visat sig ge bättre effekt.

Källa: WHO:s pressmeddelande och länk till rapporten

Läs vidare